bazenöyleolur

Kendimi bile çizmiştim kahraman olurum umuduyla.

Fringe ve Final

fringeBitti. Fringe bitti. 5 yıldır izlediğim Fringe yaklaşık 2 hafta önce finalini verdi. Sonrasında da adam gibi bir dizi izleyemez oldum. Bitmeseydi de uzatsaydınız ne olurdu sevgili senaristler?

Böylece bir devrin daha sonuna geldik biz izleyenleri olarak. Aklımızda cevaplanmayan sorularla ve tatmin eden keyifli bir final ile ekrana bakıp durdum. Öncelikle biraz Fringe’den bahsetmek istiyorum. Bilim kurgu alanında en iyi dizilerden biriydi. Hatta bana bilim kurgu sevgisini de aşılan yapımdır. İlk çıktığı dönemlerde insanlarda Lost’tan kaynaklı beklentiler vardı. İster istemez beklenti oluşuyor. “Lost abi ya, daha ne” diyorsun.

Benim izlemeye başladığımda 3. bölümündeydi sanırım ya da 2 emin değilim. Her hafta yeni bölümünü beklemek çok yorucuydu. Chuck ve House ile de günleri çabuk atlatıyordum. Sezonunu ya da bölümünü hatırlamadığım bir bölümde elimde hamburgerim tam diziye odaklanmışım aman Allah’ım o da ne? İğrenç görüntüler, oradan buradan kopan vücutlar, değişimler derken ağzımdakini çıkartmak zorunda kalmıştım. Bu gibi olaylar birçok Fringe izleyicisinin de başına gelmiştir. Sağda solda aman Fringe izlerken bir şey yemeyin başlıkları atıldı.

Bu kadar yoğun ve aktif bir izleyici kitlesi varken her sezon için bu sezon son başka sezon çekilmeyecek denilerek hayal kırıklığı oluşturdular. fringe-cast-570x398Acaba bu sezon çekilecek mi diye araştırmalar yapıldı. Röportajlar çevrildi, yeni sezonun garanti kelimeleri yakalandı. Çünkü en büyük hayal kırıklığı kafandaki soruları cevaplayamadan ve daha ne olacağınjı bilmeden pat diye sezon finalinin final olarak kalıp final bölümünün çekilmemesi olacaktı. Ayrıca az önce öyle bir uzun cümle kurdum ki neresinden baksan anlatım bozukluğu vardır. Bu parantezi kapatalım da Fringe’nin finaline geçelim.

Sonunda bu sezonun final olacağı söylendi. Öyle bir sezon tasarlamışlardı ki ilk 4 sezondaki sınır bilim bölümündeki olayların hepsi kullanıldı. Zamanın sıfırlanmasına doğru giderken acaba ne olacak neler cevaplanacak diye izleyenler arasında tartışmalar devam etti. Final bölümünde ise Eylül’ün bu kadar basit öldürülmesi büyük bir hayal kırıklığıydı benim için. Yani orada onca ajan var, onca insan var Eylül’ün tam geçecekken bu kadar basit bir şekilde kurşunun önüne atılması pek hoş olmadı. Olivia’nın ise tekrar güçlerini kullanması müthiş bir şeydi. Şehrin tüm elektriğini vakumladı resmen. Son sezondaki pasif Oliva’dan yine güçlü bir anne yarattılar.

Olivia’nın paralel evrene geçip yaşlanmış halini görmek ve paralel evrendeki Olivia’nın desteğini görmek çok güzeldi. En büyük merak konularından biri de zaman çizgisi sıfırlanınca Peter’ın yaşayıp yaşamayacağıydı. Sonuçta Walter silindiği için Peter kurtulamamış olarak düşünüldü. Ancak zaten Peter makineyi çalıştırırken zamandan silinmişti. O yüzden ölmeyeceğini o şekilde tahmin etmiştim.

Hoşuma giden bir nokta da finali izlerken aptal bir gülümsemeyle Walter’ın Astrid’in adını ilk defa doğru söyleyip gülerek isminin çok güzel olduğunu söylemesi olmuştu. 5 sezondur çok nadir hatta hiç doğru söylemediği adı finalde çok güzel söyledi. Yerinde tatlı bir espriydi. Zaten 5 sezon boyunca Astrid’e taktığı isimler gülme konusu olmuştu.

Peter’ın Walter’a “Seni seviyorum baba” demesi ağır damgasını vurdu. Zaten son sezonunda daha çok baba-oğul ve aile ilişkilerine yönelik olması da farklı bakış açıları getirdi. Olivia’nın ise tek istediği gözcüleri zamandan silip istiladan önceki zamana dönüp Etta’sına kavuşmaktı. Walter’ın Michael’in elinden tutup geleceğe gitmesiyle tam da o piknik anına dönüldü. Yavaş çekimlerle kavuştu kavuşacak derken heyecan yaptım, yapmadım değil.

Etta Peter’a koşarken Olivia onlara bakıp gülümserken istila gerçekleşmiş ve Etta Peter’a sarılamamıştı. Etta’nın Peter’a sarılmasıyla final gerçekleşti. İsterdim ki piknik alanında Walter ve Astrid’de olup gülümsesinler. Walter silinip gitmişti ya Astrid ne oldu? En azından hızlı bir şekilde birkaç dakika da değişen durumları gösterebilirlerdi. Yine de benim için güzel bir finaldi. Keyifle izledim.

Fringe gibi nice güzel dizilere diyelim.

Yorumlar

 1. seda akpınar
  30 janvier 2013 à 23:28 (11 ans ago)

  sonunu soylemeseydın cok iyiydi aslında.kendi mi avlanmış gibi hissediyorum.

  Répondre
 2. Atakan
  04 mars 2013 à 06:18 (11 ans ago)

  Fringe benim izlediğim en harika diziydi ve son bölümü izlememek için ben de bayağı sabrettim, amacım bitmemesi tabi.. Geçen akşam izledim ve gerçekten artık insan ne izlerim ben şimdi diye kocaman bir boşluğa düşüyor. Umarım böyle kaliteli yapımlar devam eder. Walter’ın lalesini asla unutmicam. 🙂

  Répondre
 3. Nurçin
  11 mars 2013 à 13:31 (11 ans ago)

  Arka sokaklar halen devam ederken Fringe’in bitmiş olması, neyse ben bir şey demiyorum.

  Répondre
 4. afife
  21 février 2015 à 17:48 (9 ans ago)

  5. sezon ilk 4 sezon keyfini vermiyor dediler. bence 5. sezonun kurgusu da çok sağlamdı. O son lale nasıl gönderildi bir de Walter’a noldu? bu soru işaretleri hala kafamda.
  Olivia konusunda çok haklısın pasif Olivia çok sıkıcıydı ama finalde patlatmışlar çok şükür. Bence soru işaretleriyle bitirmeleri sinir bozucu ama eğlenceli bir durum. Fringe diyince her zaman dizi hakkında düşünüp, konuşacağız bu şekilde. Walter senin yerin dolmaz ^^

  Répondre
 5. Heyat
  18 septembre 2016 à 08:24 (8 ans ago)

  Hayatimi etkilemedi değil. bitmesi zihnimi baya zorlayacaktir ki, uzulmedim desem yalan olur, Aile olmustular resmen.

  Répondre

Yorum Alanı